Lokrana

واپسین زوزه های شغالان در بلوچستان

25.03.2012 07:38

 

واپسین زوزه های شغالان در بلوچستان:ستار پردلي

قبل از همه هزاران سلام و تهنیت نثار خانوادهای بلوچی باد که فرزندان با ایمان و مبارز راه آزادی بلوچستان را پرورش و تربیه کردند، درود و مرحبا نثار جاودانه دردانه های بلوچ که زنده گی شیرین و جوانی پربهای خویش را وقف عزت و شان ملت بلوچ و آزادی بلوچستان نمودند.

بلوچستان که از لحاظ مساحت جغرافیايي ۴۴ در صد خاک پاکستان را احتوا می نماید، بتاریخ ۱۳ اگست ۱۹۴۷م استقلال خویش را با اجرای رسم گذشت نظامی و مردمی جشن گرفت و با تبعیت از نظام بریتانیا مجلس دو اتاقه را بنام دارالعوام و دارالخواص تشکیل داد.

در مارچ ۱۹۴۸م توسط پاکستان اشغال شد که این روز را بلوچها بنام یوم سیاه همه سال با برافراشتن بیرق سیاه و بستن بازو بند سیاه آیین می گیرند و از همان روز برعلیه پاکستان به قیام پرداخته اند که از جمله قیام های تاریخی بلوچ برعلیه پاکستان میتوان از قیام سالهای ۱۹۷۳ـ ۱۹۷۷م یاد کرد که ۸۸ هزار تن از اردوی پاکستان و ۵۵هزار گوریلای بلوچ با هم مقابله نمودند و ارتش پاکستان نتوانست که بر نیروی مردمی بلوچها غلبه حاصل نماید تا اینکه شاه ایران  چون از پیامد های آزادیخواهانه بلوچها هراس داشت گارد خاص خویش را با هلیکوپتر های کوبرا و هواپیماهای جنگی پیشرفته میراژ وفا نتوم غرض اشتراک با اردوی پاکستان در سرکوبی نهضت بلوچها فرستاد و بار دیگر در دوران حکومت پرویز مشرف جنبش آزادیخواهانه بلوچها باتداوم و پیگیری منظم راه نجات ملت بلوچ را تعقیب کرد و در اگست ۲۰۰۶م با واکنش جدی پنجابی ها مواجه شد که در نتیجه رهبر حزب جمهوری وطن و سردار شهدای بلوچ اکبر بگتی با عده از یاران در بمباردمانها جام شهادت نوشید و درین نبرد ۲۲۶۰بلوچ برای نجات از بمباران هوایی مجبور به ترک روستای خویش شدند.

طبق گزارش ایشین لیگل ریسورس سینټر(Asian Legal Recourse Center) در جریان سالهای ۲۰۰۱ـ ۲۰۰۵م بیش از چهارده هزار بلوچ صرف در جریان عملیات نظامی به شهادت رسیدند.

بعد از سال ۲۰۰۵م زمامداران پاکستان به سیاست محو فزیکی  فعالان بلوچ روی آوردند و بعد از شهادت اکبر بگتی میر بالاچ مری جوان ، رهبر سازمان « بلوچ لیبریشن آرمی» را ذریعه سوپر سیکورتي گارد SSG به شهادت رسانیدند و سیاست اختطاف، شکنجه، ترور و انکار را تشدیدنمودند.

ده ها رهبر و فعال بلوچ اعم از زن و مرد نخست ربوده شده، در جاهای نامعلوم نگه داری شده، شکنجه گردیده و سرانجام از بین برده شده اند و هر گاه خانواده های مفقودین نزد زمامداران مراجعه نمایند حاشا می نمایند که ایشان نزد آنها نیستند و پاسخ داده میشود که به افغانستان رفته اند، شاید در امارات متحده عربی باشند.

در اواخر ۲۰۰۸م کمیسیونی غرض دریافت سرنوشت مفقودالاثر های سیاست مدار در  بلوچستان تشکیل شد و فعالیت های نما دینی در زمینه دریافت حقایق آغاز گردید ولی با واکنش جدی و منفی نیروهای نظامی و اطلاعاتی پاکستان مواجه شد و ۳ اپریل ۲۰۰۹م رییس واعضای همین کمیسیون:

۱ـ میر غلام محمد بلوچ رییس جنبش ملی بلوچ

۲ـ میر لالا منیر بلوچ عضو جنبش ملی بلوچ

۳ـ شیر محمد بلوچ عضو رهبری حزب جمهوری بلوچ

ربوده شده و بعداً جنازه های شان در بین تپه ها از هلیکوپتر بزیرانداخته شدند.

بعد تر حیبب جالب یکی دیگر از رهبران بلوچ به شهادت رسید و به همین ترتیب این سیریال ادامه پیدا کرد.

درین اواخر حملات ارتش آزادیبخش بلوچستان برقرارگاه های نیروهای امنیتی پاکستان تشدید یافت چنانچه در شب ۲۸جدی امسال در ولسوالی موساخیل بلوچستان برقرارگاه اردوی سرحدی حمله صورت گرفت درین نبرد ۱۳ارتشی کشته شد، در نومبر سال گذشته نیروی آزادیبخش بلوچ در یک حمله بر کاروان نظامی سرحدی ۴۰ سرباز پاکستان را از پا درآوردند که این حمله در منطقه موساخیل و چمالنگ که معدن بزرگ ذغال سنگ در آنجا موقعیت دارد صورت گرفت.

در منطقه ریکودک چاغی بلوچستان در ۶متری زیر دوشک بلوچ پنجمین معدن بزرگ طلای دنیا که دارای عیار بلند است موقعیت دارد طبق برآورد مقدماتی متخصصان ارزش آن بالغ بر ۱۰۴میلیارد دالر میرسد و این معدن به سمت غرب تا بلوچستان غربی امتداد دارد، استخراج طلا درین معدن کم هزینه است و صرف به معدن ریکودک بدون خطوط امتدادی آن پنجمین معدن دنیا است بدین منظور پنجابی ها اداره این معدن را مستقیماً به اسلام آباد انتقال دادند، معدن مس هم از جمله پر ارزشترین معادن منطقه است و علاوتاً یورانیم، نفت و گاز و نقره بلوچستان پنجابی ها را دیوانه ساخته است.

پاکستان غرض غارت همین سرمایه بلوچها بود که پالیسی میگاپروجکتس را طرح و غرض تحقق آن سیاست چونی سازی را پیش گرفت، بندر گوادر را به چینايي ها داد و شهراه ساحل را از کراچی تا سرحد بلوچستان غربی بنام کاسټلهای وی پروجکتس روی دست گرفت.

مبارزان بلوچ برخلاف طالبان که اساس مبارزه شان را عقایدمذهبی تشکیل میدهد به اساس اتحاد ملی وعقایدملی بخاطر دست یابی به آزادی میرزمند، ارتش آزادیبخش بلوچ روی اصل بلوچستان مستقل، آزاد و سربلند پیکار می نماید.

اکنون راه شهدای نامدار و گمنام بلوچ را نواب خیر بخش مری، عطاالله مینگل، ثناالله بلوچ، میر سلیمان داود، میر براهمداغ بگتی، هیربیار مری، اختر مینگل، گزین مری ،احمر مستی خان و دیگران دنبال میکنند زیرا ارزش آزادی بلوچها بالاتر از خونهای داده شده با جمع خونهای شهدای دیگر بلوچ نظیر :دادشاه، مولوک، رحیم زردکوهی، بیبگرزردکوهی، عبدالمالک ریگی، یعقوب مهرنهاد، مولوی عبدالمالک ملا زاده و غیره ارزش دارد.

بدون تردید فرق نمی کند که بلوچ در کجا هست مگر مصمم است تا نهال آزادی را با خون خویش آبیاری کند وقتاً که سران آخوند ها و پنجابی ها در اسلام آباد گرد هم می آیند و بر اراده مشترک شان غرض سرکوبی نهضت آزادی خواهی بلوچها اذعان می نمایند و دست همدیگر را می فشارند دلیلی نمی تواند وجود داشته باشد که رهبران بلوچ هم در هماهنگی بایکدیگر عمل ننمایند.

ایالات متحده امریکا در مورد نقض و سیع حقوق بشر در بلوچستان و ناپدید شدن های مرموز بلوچها و کشتار بی رحمانه آنها عمیقا ابراز نگرانی نموده است و این موضوع را خانم ویکتوریانولند نطاق وزارت امور خارجه امریکا در طی کنفرانس مطبوعاتی مورخ ۱۵جنوری سال روان در واشنگتن ابراز داشت، او افزود :

« ما اتهامات نقض بشر را جدی می گیریم و با مقامات پاکستانی صحبت نموده ایم که برای حل مسله بلوچستان مذاکرات صادقانه ای را آغاز نماید که منجر به حل مشکل گردد» او در برابر پرسشی یکی از خبرنگاران که اردوی پاکستان مصروف نسل کشی ملت بلوچ است، چرا امریکا درین مسئله مداخله نمی نماید؟ گفت :

« سوالی خوبیست بدین منظور ما امروز جمع شده و روی همین موضوع صحبت می نمایم» او اضافه نمود :« امریکا از حالات متشنج بلوچستان تشویش دارد بخصوص در مورد کشتار هدفمند، مرموز و لادرک و نقض حقوق بشر».

مبصرین باور دارند که نقض حقوق بشر، شکنجه و آدم ربایی ها در بلوچستان نسبت به سوریه، لیبیا و کشورهای دیگر زیادتر است مگر جامعه جهانی توجه چندانی به این منطقه مبذول نمی نماید.

کمیرون مونټر سفیر ایالات متحده امریکا طی مصاحبه که با تلویزیون خصوصی ایکسپرس نیوز در کراچی بتاریخ ۱۳فبروری داشت در مورد بلوچستان گفت :« حقیقت مسلم است که در بلوچستان در مورد حقوق بشر مشکلات وجود دارد، ما نه تنها در همچو مواردیکه در بلوچستان اتفاق می افتد بلکه در سایر نقاط دنیا هم تشویش خویش را ابراز میداریم و درین مورد ما با حکومت پاکستان در ارتباط هستیم».

سرانجام درخت آرزوی بلوچها به گل نشست و خشک سالی های جانکاه پایمال حقوق و آزادی بلوچها به پایان خویش نزدیکتر شده میرود و صدای رسای بلوچ آزادیخواه مرزها را در هم شکست و سرانجام به آنسوی اوقیانوی ها راه یافت و صدای جگر سوز شان را نه تنها امریکایی ها شنیدند بلکه این صدا را با کاربرد بلند گوی کانگرس به گوش جهانیان رساندند.

اولین بار مسئله حمایت از مطالبات برحق بلوچهای آزادیخواه در کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا توسط داناروهراباکر با اشتراک عده از بلوچها و حامیان شان مطرح شد، این اقدام جسورانه و انسان دوستانه طراحان این ایده و خاص باکر را هر بلوچ آزادیخواه بدیده قدر نگریسته و سپاسگذاری می نماید از همین اکنون در شفق داغ بلوچستان آزاد، بلوچهای هنرمندی را می بینم که مصروف طرحریزی مجسمه بزرگ مرد حامی حقوق بشر و بلوچ اند تا در فردای روشن در یکی از چهار راهای شایسته بلوچستان حکاکی و ماندگار گردد

درین نشست تاریخی  علی دیان حسن رییس کمیته ناظر حقوق بشر در پاکستان که مقیم نیویارک است اوضاع متشنج و پر طلاتم بلوچستان را تشریح کرد و طی گزارش حقایق نقض حقوق بشر را توسط زمامداران اسلام آباد و دستگاه جهنمی استخباراتی آی اس آی عریان ساخت از اسلام آباد خواست تا حقوق بلوچها را رعایت کند.

شخصیت دیگریکه درین کمیته صحبت کرد رالف پیتر صاحب نظر در امور نظامی بود او بر پالیسی نیم بند امریکا در مورد پاکستان و منطقه و سیاست ناکار آمد امریکا در حمایت از حقوق بلوچها و پشتونها به تفصیل توضیحات داده اضافه کرد که امریکا باید بر اساس منافع خود عمل کند و بنابه قول ایشان پاکستان هیچگاه با امریکا صادق نبوده است او با صراحت از آزادی بلوچستان پشتیبانی کرد.

درین گردهمایی احمر مستی خان به نماینده گی از جنبش آزادی خواهی بلوچستان از سازماندهندگان این نشست تشکری کرده، آنرا گام موثر و اقدام عمده در جنگ ازادیبخش بلوچستان شمرد.

رورابکر با این اقدام خویش در قلوب بلوچها جای یافت چنانچه برای مدت طولانی در هر دقیقه درفیس بوک خویش اظهارات محبت آمیز جوانان بلوچ و امتنانیه های شانرا میخواند.

هارون نجفی زاده خبرنگار بی بی سی شمه از وضع حاکم در بلوچستان را چنین تمثیل می نماید

دولت پاکستان با شورش جدایی طلبان بلوچ روبرو است و صدها مامور اطلاعاتی خود را برای سرکوب این شورش در کویته مرکز بلوچستان مستقر کرده و به خبرنگار ان خارجی اجازه سفر به کویته را به راحتی نمی دهد، اما هنگام سفر فضایی سنگین و توام با رعب و ترس آن را بزودی احساس می کنی.

پس از جستجو و تحقیق متوجه می شوی که مرگ های مشکوک و ناگهانی در دست کم دو سه سال گذشته خانواده های زیادی را به عزا نشانده و چشم های زیادی را برای بازگشت عزیزان گم شده شان به انتظار گذاشته است.

اختطاف ناگهانی مردان بلوچ توسط آی اس آی زنان و اعضای خانواده بلوچ های مفقود شده را به خیابان های کویته و اسلام اباد کشانده است کسی برادر، کسی هم پدر و کسی شوهرش را مفقود کرده است و هم اکنون هم این آدم ربایی ها ادامه دارد.

طوریکه قدیر بلوچ یک تن از مسولین انجمن « صدای بلوچ ها ناپدید شده » تصریح میکند :

« آی اس آی سالهاست پسران ما را می رباید. اما شهادت آنها از اواخر سال ۲۰۱۰ شروع شد که بچه های ما را شهید می کردند و کنار خیابان می انداختند.

سال ۲۰۱۰م،۶۳جسد مثله شده را پیدا کردیم در سال ۲۰۱۱ هم ۲۶۳جسد مثله شده را در بلوچستان یافتیم تا حالا بیش از ۳۰۰ جسد از کسانی را که ناپدید شده بودند، پیدا کردیم.

ما فهرست چهارده هزار و ۲۱۱شهروند بلوچ که ناپدید شده اند، به دولت داده ایم».

ارتش پاکستان هیچ وقت مسئولیت ربودن بلوچها را به عهده نگرفته است اما جنبش ملی گرایان بلوچ که زیرنام ارتش آزادیبخش بلوچستان فعال هستند، دولت پاکستان را عصبانی کرده و دولت برای مقابله با این پیکار جوانان، شهر کویته را تقریباً به شهر کاملاً نظامی بدل کرده است.

( بی بی سی ۵فبروری ۲۰۱۲، ۱۶دلو ۱۳۹۰).

عده زیادی از بلوچها بخصوص اعضای خانواده آنانیکه سربکف و اسلحه بدست بخاطر آزادی بلوچستان با استعمار گران پنجابی می رزمند بطور مرموز از خانه ها ربوده شده و بعداً اجساد عده که با بی رحمی زیاد کشته شده اند پیدا میشود که سینه های بیشتر شان با مرمی غربال شده، پوست شان کنده شده و یا با مواد کیمیاوی سوختانده شده است.

زمامداران پاکستان غرض تغیر ذهنیت در درون و بیرون پاکستان تلاش می نمایند تا اسباب ناراحتی در بلوچستان را به بیرون ارتباط دهند و اغلباً شنیده میشود که گویا افغانستان و هندوستان بلوچها را حمایت می کنند ما در زمینه اسناد و شواهد داریم منجمله درین اواخر رحمن ملک وزیر داخله پاکستان گفت : « زمانیکه براهمداغ صاحب در کابل بود در آن موقع پنج هزار حامی وی در کندهار بودوباش داشتند و در کندهار آموزش نظامی میدیدند و ما از پنج خانه که برای آنها تخصیص داده شد بود هم مطلع بودیم، ما درین زمینه معلومات مکمل به حامد کرزی رییس جمهور افغانستان سپردیم، من از وی ممنونم که این اردو گاهای آموزشی نظامی را منحل کردند و از این اقدام ما را هم مطلع ساختند». با نشر این دروغ شاخدار نطاق وزارت امور داخله افغانستان این اظهارات رحمن ملک را رد نموده و مضحک خواهند.

پر واضح است که اکنون بلوچهای آزادیخواه در بلوچستان کاملاً مسلط اند، متعلمان در مکاتب صبح قبل از حضور در صنوف درس بجای سرود ملی پاکستان ترانه ملی بلوچها را خوانده بعداً وارد اتاق درس می گردند، بر سر تعمیرات بجای بیرق ناپاک پرچم پر افتخار بلوچستان در اهتزاز است در کوچه و بازار شعار های :

جی آزاد بلوچستان

مرگ بر ناپاکستان

مرده باد اردوی ناپاک

پنجابیون کاقبرستان – بلوچستان، بلوچستان

دیوار نویسی شده اند و حتی این شعار ها بر احاطه های نیروهای امنیتی پاکستان در بلوچستان نیز به چشم میخورند و بحث روی اعاده حقوق بلوچهاو آزاد ی بلوچستان در کانگرس امریکا اسلام آباد را شوکه ساخت، بدین ملحوظ پاکستانی ها مجبور گردیدند تا عمق ستراتیژیک خویش را در افغانستان تغیر دهند و به افغانستان و جامعه جهانی در مورد توقف فعالیت های ویرانگر خود را متعهد بدانند مگر غافل ازاینکه هیچ عقل سالم فریب اعمال غیر صادقانه زعمای پاکستان را نمی خورند زیرا پاکستان بارها از موجودیت اسامه بن لادن اظهار بی خبری کرد و حتی اعلام کرد که در افغانستان است، اما با عملیات نیروهای کماندوی امریکا در محفوظ ترین جای پاکستان، در گارنیزیون نظامی ایبت آباد اسلام آباد نابود شد، درست ده ماه بعد از کشتن اسامه بولدوز رهای آی اس آی بجای تعمیریکه قاتل سه هزار امریکای، هزاران افغان و هزاران بی گناه دیگر  افتادند تا بعدازین کس انگشت به سوی مقر این تروریست جهانی نشانه نگیرد و بدین ترتیب خویش را از سیاه روی نجات دهند.

پاکستانی ها تلاش دارند تا بادادن وعده های سرخرمن مبارزات آزادیخواهانه بلوچها را از مسیر آن انحراف دهند بدین منظور حزب حاکم مردم پاکستان به اصطلاح عفو عمومی را در بلوچستان اعلام نموده است و بعد از دو سال حکومت و بخصوص بعد از مطرح شدن موضوع آزادی بلوچستان در کانگرس امریکا متوجه بلوچستان شد و تازه دکه خورد که گویا بر سر بلوچها ظلم شده است، اقدامات متعدد را یکی پی دیگر اعلام کرد.

طبق گزارش روزنامه بریتانیای اند پندنت، فعالان بلوچ ادعا دارند که نیروهای امنیتی پاکستان فعالان بلوچ را گرفتار و شکنجه می نمایند.

نیروهای امنیتی ناپاک افراد را بزور توقیف نموده و با دست های بسته آنها را مورد ضرب و ... قرار میدهند، آنها برای مدت طولانی افراد توقیف شده را گرسنه نگه داشته، آنها را سر به تالاق از سقف های زندان آویزان می کنند، بیدار خوابی داده، در اتاقهای که صرف سر پا می توانند استاد بمانند نگه داری می کنند.

یکی از اعضای حزب جمهوری خواه که طی سالیان ۲۰۰۵ـ ۲۰۰۹م توقیف بود گفت : ما تهدید می شدیم، شکنجه میدیدیم، به کف پای ها زندانیان سوزن فرو می برند، در پشت من چوکی گذاشته و روی آن می نشستند.

نزد بلوچها حزب مردم موجود همان حزب اوایل دهه هفتاد قرن گذشته است زمانیکه موسس آن ذوالفقار علی بوتو صدراعظم پاکستان بود چه بلای بر سر بلوچها که نیاورد، زعمای بلوچ که در نتیجه آرای مردم بر سر اقتدار گردیده بودند زندانی شدند و نتیجتاً بلوچها در دفاع از تصمیم و زعامت منتخب خویش بپاخاستند، پنجاه و پنج هزار گوریلای بلوچ در برابر هشتاد هزار نظامی تا دندان مسلح صف ارای کردند چهار سال با هم جنگیدند تا که قوای مسلح پاکستان در برابر مبارزان بلوچ عاجز شدند و ژاندارم منطقه ایران به یاری اسلام اباد شتافت هلیکوپتر های کوبرا و طیارات میراژو فانتوم و گارد خاص آن کشور جمع افواج پاکستان بعد از جنگ طولانی و خسته کن بر بلوچها غالب شدند، باز هم همان حزب در آغازین دهه دوم قرن بیست و یکم میخواهد بلوچها را بفریبد اما این بار کور خوانده اند زیرا بلوچهان با اهدای قربانی های فروان و رهنمای رهبران جوان مصمم اند که در نیمه اول همین دهه پوزه تمدن فانتوم و اسلحه اتمی پنجابی ها را بر زمین بمالند و در قطار سایر ملل ازاد قرار گیرند و با الهام ازین گفته ملک الشعرای بلوچ میرگل خان نصیر :

پادامنی میرین بلوچ گردی چوبزگا

دردی مناگپیت مان دلا په تئ  سبکین جزگا

تئ کپتگین ډونډی سرامچ انت گوراگ و کرکسان

سندنت و رنت گوشتان تئ تولگ چه پیم په مزگا

و طبق گفته براهمداغ بگټی که « من این را درک میکنم که ظلم و جنایتی که هم اکنون در بلوچستان جریان دارد، حتی در دوره پرویز مشرف نیز سابقه نداشته است. حکومت حزب مردم پاکستان همان سیاست کشتارو سرکوب حکومت سابق را با شدت بیشری تداوم بخشیده است» او در قسمت از مصاحبه خویش که با ژورنالست پاکستان ملک سراج نموده بود و ترجمه آن از طریق سایت «پهره» به نشر رسیده است در برابر همین خواست رضا یوسف گیلانی که چند روز قبل از آمادگی خویش برای مذاکره با رهبران بلوچ تمایل خویش را ابراز نموده بود بیش از پیش گویا درک کرده بود که روزی با تقاضای زعمای پاکستان مواجه خواهد شد موضع بلوچها را تصریح کرده بود:"ماازپاکستان نه چیزی میخواهیم ونه برای دادن چیزی آماده هستیم.موضع ما اینست که اسلام آباد(پاکستان)به خانه ما تجاوزنموده و سرزمین مارابزورسرنیزه ارتش خویش تسخیروقبضه نموده وبخودملحق نموده است .حالا ما ازپاکستان میخواهیم که ازخاک مابرآیدوآزادی مارابرسمیت بشناسد".

چه غوغای که دردرون دستگاه حزب حاکم یعنی حزب مردم پاکستان بر پانه شده است ،هرگاه دستگاه قضاوت بخاطراختطاف چندتن پنجابی تلاش گسترده را آغازکردودردیدرسانه هاخوشحالی دوسه فامیل را به نمایش گرفت ودرهمین لحظه ازانتظار بیش از۱۴۲۱۱خانواربلوچ که منتظردریافتاطلاعاتدرموردعزیزانخویش اندیادی هم نشد.

دستگاه انتخابی سناکمیته یی ازسناتوران رابرگزیدوبه بلوچستان فرستادتاقضایای بلوچستان راازنزدیک بررسی نموده وتصویری روشنی از بلوچستان ارائه نماید.

سناتور افراسیاب ختک رییس این کمیته سنا بعد از سفر به بلوچستان گفت :

« اینجا جداً حقوق بشر نقض گردیده است و تشدد به اشکال گوناگون جریان دارد مگر از همه بیشتر جنازه های تخریب شده نگران کننده است که مشکل عمده و حساس کنونی را در بلوچستان تشکیل میدهد».

او اضافه کرد : « مردم آی اس آی را مسول این وقایع میدانند هرگاه حکومت این موضوع را روشن نسازد عواقب ناگواری را شاهد خواهیم بود». او گفت : من از حکومت خواهم خواست که استخبارات خویش را کنترول نماید و بیشتر ازین حالات بلوچستان را خرابتر نسازد».

این کمیته موضوعات ربودن فعالان بلوچ و بعداً یافتن اجساد خراب شده در دشت ها را تایید کرد.

سناتور زاهد خان عضو حزب عوامی ملی گفت : « انکشافات اوضاع بلوچستان نشان میدهد که اینجا پاکستان شرقی دیگریکه منجر به بنگلادیش شد درحال شکل گرفتن است».

چه غوغای که در دورن دستگاه حاکم حزب مردم پاکستان بر پا نو شده است هرگاه دستگاه قضاوت بخاطر اختطاف چند تن پنجابی تلاش گسترده را آغاز کرد و در دیدرسانه های خوشحالی دوسه فامیل را به نمایش گرفت و در همین لحظه از انتظار بیش از ۱۴۲۱۱خانواده بلوچ که منتظر دریافت اطلاعات در مورد عزیزان خویش اند یاد می نشد.

دستگاه انتخابی ( سنا) کمیته پی از سناتوران را بر گزدید و به بلوچستان فرستاد تا قضایان بلوچستان را از نزدیک بررسی نموده تا تصویری مشخص از اوضاع بلوچستان داشته باشند.

حکومت تدابیری زیاد را در زمینه های مختلف حل پروبلم های بلوچستان اعلام نمود  و در عین زمان خواب  با چشمان حاکمان پنجاب خداحافظی نمود همزمان شیپور های اعتراضی از لودسپیکر های دستگاه های مختلف پاکستان بمثابه عزای ملی آن کشور از پارلمان گرفته تا وزارتهای داخله، خارجه، صدارت وغیره رادربر گرفت مثل اینکه خسوف مزمن همه پاکستان را احتوا نمود، هنوز سونامی آزاد بلوچستان در راه است مگر نسیم های آغازین پایه و بنیاد پاکستان را تحت ضربات مدحش قرار داده است.

دولت پاکستان در گذشته ها از وجود بلوچهای آزادیخواه بحیث دانه های نایاب استفاده کرد از جمله دستگیری عبدالمالک ریگی و فروش آن به آخوند های ایران و درامه بازی های درین زمینه بود، درین معامله پاکستان به ارزش بیش از ۱.۶میلیارد دالر پروژه گاز ایران از طریق بلوچستان را پاداش گرفت که به این آرزوی خویش هم ناکام می ماند.

بعد از حمایت امریکایی ها از جنبش آزادیخواهی بلوچستان تلاش پاکستانی ها در بین دو کشور همسایه بخاطر جلب حمایت شان تشدید گردید، پاکستان اعلام نمود که عمق ستراتیژی خویش در افغانستان را تجدید نظر می نماید و در مورد حل پرابلم افغانستان نه تنها مداخله نمی کند بلکه مساعدت می نماید تا طرف های درگیر را در گرد میز مذاکره بنشاند و بدین ترتیب به حاشیه راندن پاکستان را جبران نماید و به قطر و عربستان سعودی سفر می نمایند تا ابتکار عمل نزدیک ساختن افغانهای درگیرومخالف همدیگر را از  امریکا بدست گیرد  و همچنان باوجود همه اختلافات همچو دهه هفتاد قرن گذشته حمایت رژیم آخوندی ایران را در مبارزه برعلیه جنبش آزادی خواهی دیگر پاکستانی ها میدانند که بزودی در مورد سرزمین بلوچستان بلوچها تصمیم گیرنده اند بلوچها اند که باید در مورد استفاده از منابع سرشار و معادن ارزشمند نظیر طلا، نقره، مس، ذغال سنگ، یوارنیم، نفت و گاز خود تصمیم گیرند، اینها اند که در موارد استعمال بنادر نظیر گوادر و اورماړه اراده می کنند، دیگر زمین های گوادر فی ایکر یک قران ( یک روپیه پاکستانی) به جنرال های گداگر پاکستانی نظیر پرویز مشرف اهدا نمی شود همه مسایل فوق دست بدست هم داده اند تا شغالان پاکستانی واپسین زوزه های یاس و ناامیدی خویش را در جوا نه های سرزده آزادی بلوچتسان سردهند، این بلوچها اند که خواب را بر چشمان پنجابی ها حرام ساخته و روز روشن را به شب سیاه آنها مبدل ساخته است.

انانیکه پلان گذاری کرده بودند که بعد از عودت نیروهای ایساف از افغانستان صوبه یی جدید را به خاک پاکستان الحاق خواهند کرد حال می بینند که قبل از آن سرزمین اشغال شده بلوچستان را انشاالله از دست میدهند و همه شاهد تشکیل یک بلوچستان سیکولار، دموکراتیک و همسایه نیک برای همسایه های نیک خواهند بود.

 

 


ستاسو تبصره


لطفاً لاندې افغانستان په انګليسي تورو وليکئ.